Održan sastanak Nacionalne radne grupe za praćenje reforme javne uprave u Podgorici, kojem su prisustvovali predstavnici civilnog sektora i Ministarstva javne uprave.
Učesnici sastanka su se saglasili da je očekivano da će reforma javne uprave biti uslov kroz dalji proces evropskih integracija, kao i da sve institucije moraju staviti fokus na taj proces u narednom periodu. Posebno je istaknuto da stepen realizacije Strategije reforme javne uprave u prethodne tri godine nije na zadovoljavajućem nivou, zbog čega je neophodno intenzivirati sprovođenje planiranih aktivnosti.
Marija Hajduković, generalna direktorica za strateško planiranje u javnoj upravi, međunarodnu saradnju i IPA fondove Ministarstva javne uprave, istakla je da je u toku priprema novog akcionog plana za sprovođenje Strategije reforme javne uprave (2022-2026), te najavila da će njegovu izradu i usvajanje pratiti široke konsultacije. Dodali su da je MJU već preduzelo niz aktivnosti, kroz rane konsultacije zainteresovane javnosti, kao i institucionalnu pripremu kroz koordinaciona tijela Savjeta za reformu javne uprave. Planirano je da fokus grupe sa predstavnicima NVO budu organizovane do kraja godine.
Predstavnici nevladinih organizacija su ukazali da se nije puno postiglo u realizaciji prioriteta koje su sugerisali tokom prethodnog sastanka nacionalne radne grupe, te naglasili da se još uvijek čeka na Zakon o slobodnom pristupu informacijama.
Tokom sastanka su predstavljena i dva izvještaja o tome kako se principi javne uprave primjenjuju u sektorskim politikama. Goran Đurović (Media centar) je predstavio kako se principi organizacije, odgovornosti i nadzora primjenjuju u okviru sektorske politike mediji, dok je Zorana Marković (CRNVO) predstavila kako se kreiraju politike u okviru sektorske politike zdravstva.
Učesnici sastanka su upoznati sa tekućim aktivnostima kroz WeBER 3.0 projekat, od kojih je posebno istaknuto da je započet novi monitoring ciklus reforme javne uprave na regionalnom nivou.
Pokretači civilnog društva na Zapadnom Balkanu za reformisanu javnu upravu – WeBER 3.0 je projekat koji za glavni cilj ima da dodatno osnaži organizacije civilnog društva da doprinesu transparentnijoj, otvorenijoj, odgovornijoj administraciji koja će biti fokusirana na građane i građanke, a time i administraciji koja je usklađenija sa EU u regionu Zapadnog Balkana. Projekat je finansiran od strane Evropske unije, koju predstavlja Evropska komisija, a kofinansiran od strane Austrijske razvojne agencije i Ministarstva javne uprave Crne Gore.