Ovaj period obilježen je neujednačenim intezitetom rada odbora i bez usvojenih planova rada za tekuću godinu. Ove i druge podatke pogledajte u našem infografiku:
Ovaj period obilježen je neujednačenim intezitetom rada odbora i bez usvojenih planova rada za tekuću godinu. Ove i druge podatke pogledajte u našem infografiku:
To je utvrdila je Komisija za provjeru bezbjednosnih smetnji MUP-a, od kako je formirana 10. maja 2022. godine.
Prema Zakonu o unutrašnjim poslovima, bezbjednosne smetnje za dalji rad u policijskom zvanju postoje ako lice:
Komisija ne može da postupa samoinicijativno, već provjere može započeti samo na zahtjev neposrednog rukovodioca policijskih službenika/ca. U prvoj godini rada, do maja 2023. godine, Komisija je zaprimila svega 3 zahtjeva, dok je u drugoj polovini godine povećan broj, pa ukupan broj zahtjeva za provjeru iznosi 23, zaključno sa 10. novembrom 2023. godine. U odnosu na 23 pokrenuta postupka, Komisija je do sada sačinila 16 izvještaja sa mišljenjem o postojanju bezbjednosne smetnje za dalji rad u policijskom zvanju, pokazuju podaci dostavljeni putem zahtjeva za slobodan pristup informacijama.
Organizaciona jedinica | Broj lica |
Odjeljenje bezbjednosti Kotor | 4 |
Odjeljenje bezbjednosti Podgorica | 6 |
Odjeljenje bezbjednosti Bijelo Polje | 1 |
Sektor za borbu protiv kriminala | 4 |
Sektor za posebne namjene | 2 |
Odjeljenje za koordinaciju policijskih i sa njima povezanim poslovima | 1 |
Sektor granične policije | 5 |
Osim provjere bezbjednosnih smetnji za policijske službenike koji su već u sistemu, ova Komisija je nadležna i za sprovođenje provjera za one koji tek treba da uđu u policijski sistem. Ova Komisija vrši provjere prilikom zasnivanja radnog odnosa u policijskom zvanju, prijema pripravnika, prijema na osnovno, odnosno visoko policijsko obrazovanje, kao i za nastavak pripravničkog staža, obuke ili stručnog osposobljavanja.
Dragana Jaćimović
istraživačica javnih politika
Disciplinska komisija Ministarstava unutrašnjih poslova Crne Gore je tokom 2022. godine u 16 predmeta utvrdila odgovornost policijskih službenika, dok su u 7 predmeta policijski službenici oslobođeni disciplinske odgovornosti. Ova Komisija je nadležna za vođenje postupaka za teže povrede službene dužnosti. Iz Izvještaja ove komisije nije moguće zaključiti za koje povrede je utvrđena odgovornost, već samo za koje je pokrenut disciplinski postupak.
Prem izvještaju, u jednom predmetu je došlo do zastrjelosti vođenja postupka, dok se za 8 predmeta čeka okončanje postupaka pred drugim nadležnim organima. Komisija je u 6 predmeta donijela rješenje o obustavljanju disciplinskog postupka zbog odustanka disciplinskog tužioca od odluka o pokretanju postupka kao i zbog prestanka radnog odnosa.
Ova Komisija je u 2022. godini zaprimila 77 predmeta. Prema odlukama o pokretanju disciplinskih postupaka, službenicima su se u 52 predmeta stavljale na teret teže povrede iz Zakona o unutrašnjim poslovima, dok se u 25 predmeta radilo o povredama iz Zakona o državnim službenicima i namještenicima.
Kada su u pitanju teže povrede Zakona o unutrašnjim poslovima, blago je povećan broj predmeta u odnosu na 2021. godinu. Najviše pokrenutih disciplinskih postupka se odnosilo na povredu pravila i standarda utvrđenih Kodeksom policijske etike.U odnosu na prethodne dvije godine, kada nije bilo postupaka za preduzimanje ili nepreduzimanje radnje kojom se onemogućava ili otežava obavljanje policijskih poslova i izvršavanje službenih zadataka, u 2022. godini je zbog navedene povrede pokrenuto 10 postupaka. Jedan disciplinski postupak je pokrenut zbog korupcije.
Podsjećamo da su ovi postupci ranije bili u nadležnosti Disciplinske komisije za sve državne službenike i namještenike, dok je krajem 2021. godine formirana posebna disicplinska komisija za MUP.
Izvještaj Disciplinske komisije MUP-a nije javno dostupan, a Institutu alternativa je dostavljen po zahtjevu sa slobodan pristup infomacijama. Izvještaj možete pruzeti ovdje.
U tabeli je dat pregled pokrenutih disciplinskih postupaka za 2021. i 2022. godinu:
Podsjećamo i da su prošle godine predlagane izmjene, kojima bi se, između ostalog, spustili uslovi za zapošljavanje u organima lokalne uprave i službama, a takođe bi se brisalo pravilo da se vršioci dužnosti određuju iz reda već zaposlenih u organu ili službi. One nisu stupile na snagu zbog političke krize koja je nastupila, a u međuvremenu su stigla i jasna upozorenja od Evropske komisije.
Naročito zabrinjava broj različitih političkih aktera koji su odlučni da se ove izmjene usvoje, imajući u vidu da se sastav parlamentarne većine promijenio u odnosu na prošlu godinu. Uprkos promjenama, ukoliko istraju u ovoj inicijativi, namjera političkih aktera da, kada imaju moć, istu iskoriste za podjelu plijena u javnoj upravi, ostaće ista, a uvjeravanja o drugačijem pristupu i meritokratiji prazno slovo.
U Izvještaju o Crnoj Gori za 2023. godinu, Evropska komisija je upozorila da su, umjesto da se unaprijedi Zakon o državnim službenicima i namještenicima, čijim izmjenama su prethodno sniženi uslovi za zapošljavanje i uvedeno diskreciono pravo za razrješenje starješina organa, u Skupštini izglasane sporne izmjene i dopune Zakona o lokalnoj samoupravi, ne poštujući njihove prethodne preporuke.
„Opušteni uslovi su izvor stalne zabrinutosti kada su u pitanju zapošljavanje zasnovano na zaslugama i kompetencijama i nezavisnost državnih službenika“, upozorila je Evropska komisija.
Predložene izmjene suprotne su i započetom radu na izmjenama Zakona o državnim službenicima i namještenicima, kojima se nastoji pooštravanje uslova za zapošljavanje. Posljednja radna verzija izmjena, u koje je Institut alternativa imao uvid kroz članstvo u radnoj grupi, povećava broj neophodnih godina radnog iskustva za obavljanje poslova na različitim nivoima državne službe, što je u skladu i sa našim zalaganjima. Samim tim, argument iz obrazloženja ove zakonodavne inicijative o potrebi usklađivanja uslova za zapošljavanje na lokalnom i na državnom nivou jednostavno ne stoji.
Podsjećamo i na sveobuhvatnu analizu pravnog okvira i praksi zapošljavanja u javnom sektoru, koju je Institut alternativa sproveo. Rezultati istraživanja su predstavljeni u interaktivnoj formi na internet adresi https://mapa-rizika.me i pokazuju da u državnoj i lokalnoj administraciji, javnim preduzećima i javnim ustanovama uglavnom nisu ispunjeni osnovni preduslovi za sprječavanje korupcije i neprimjerenih uticaja prilikom zapošljavanja. Lokalni nivo je, uslovno rečeno, “najbolje ocijenjen”, upravo zbog toga što su izostale zakonske izmjene koje bi dodatno narušile institut v.d. stanja i uslove za zapošljavanje.
Zato još jednom pozivamo poslanike da odustanu od predloženih izmjena, a cjelokupni saziv nove Skupštine da se pozabavi „crvenim lampicama“ koje praktično ozakonjuju razne vidove nekonkurentnog zapošljavanja, koje nije zasnovano na zaslugama. Predložene izmjene su korak dalje od predizbornih obećanja o meritokratiji u Crnoj Gori i loš signal obavezama na putu pristupanja Evropskoj uniji.
Milena Muk
Institut alternativa