Priča o navodnoj saradnji Vlade i NVO trajala je do prve važne odluke u primjeni novog Zakona o NVO. Odbijanje saradnje sa NVO u borbi protiv korupcije negativno će uticati na dalji proces evropskih integracija.
Institut alternativa (IA) poziva Vladu Crne Gore da obaveže ministarstva koja još uvijek nisu utvrdila programe finansiranja NVO u 2018. godini, da to hitno učine.
Pozivamo predsjednika Vlade Duška Markovića da obaveže Ministarstvo javne uprave, Ministarstvo finansija i Ministarstvo unutrašnjih poslova i druga ministarstva koja to nisu uradila, da suštinski otvore proces analize prioriteta i konsultacija sa NVO u planiranju finansiranja NVO programa i projekata u 2018. godini.
IA je prošle sedmice upozorio da trećina ministarstava ne poštuje Zakon o NVO, pa tako ne planira da izdvoji sredstva za projekte nevladinih organizacija naredne godine, koje bi im mogle pomoći u kreiranju javnih politika. Podsjećamo da se radi o Ministarstvu javne uprave, unutrašnjih poslova, finansija, vanjskih poslova, nauke, održivog razvoja i turizma.
Posebno naglašavamo zabrinutost za ovakvo postupanje Ministarstva javne uprave koje je nadležno za sprovođenje Zakona o NVO, zbog čega je IA uputio pismo Predsjedniku Vlade Crne Gore, gospodinu Dušku Markoviću, i pozvao ga da odbije predlog da Vlada usvoji prioritete finansiranja nevladinih organizacija u 2018. godini, bez uključivanja oblasti koje su neposredno vezane za prioritete procesa evropskih integracija, odnosno borbu protiv korupcije i vladavinu prava. Riječ je, najprije, o oblasti ”reforme javne uprave ” kod Ministarstva javne uprave, a potom o oblastima ”upravljanja javnim finansijama” kod Ministarstva finansija i ”razvoja integriteta i efikasnosti rada policije” kod Ministarstva unutrašnjih poslova.
Praćenje rezultata u pomenutim oblastima od velikog je značaja za praćenje napretka u borbi protiv korupcije u Crnoj Gori. Ova ministarstva imaju ključnu ulogu u ostvarivanju rezultata u Poglavlju 23-Pravosuđe i temeljna prava, Poglavlju 24- Pravda, sloboda i bezbjednost, kao i Poglavlju 32-Finansijska kontrola. Imajući u vidu značaj pomenutih oblasti, koristimo ovu priliku da naglasimo potrebu da nevladine organizacije, kroz nezavisna istraživanja i aktivnosti, pružaju doprinos u praćenju benefita koje će oblast reforme javne uprave, upravljanja javnim novcem i razvoja efikasnosti rada policije imati za građane.
Ovom prillikom naročito upozoravamo da ovakva odluka i odgovor Ministarstva javne uprave, kao i dosadašnje postupanje svih šest ministarstava predstavlja rizik i opasnost od mogućeg daljeg isključivanja civilnog sektora iz važnih reformskih procesa u Crnoj Gori.
Stevo Muk
Predsjednik Upravnog odbora