Prema posljednim strateškim ciljevima reforme javne uprave, Vlada ne namjerava da stane na put prekomjernom zapošljavanju u crnogorskim opštinama.
Planirani broj smanjenja zaposlenih u lokalnim upravama do kraja ove godine je 600, što ne odstupa značajno od povećanja zaposlenih u određenom broju opština tokom 2016. godine.
Samim tim, nejasno je na koji način Vlada planira da ostvari racionalizaciju zapošljavanja na lokalnom nivou.
Naime, prema izvještaju o realizaciji Akcionog plana za primjenu Strategije reforme javne uprave, broj zaposlenih u 20 opština porastao je za 441 u 2016. godini, dok za 3 opštine (Berane, Plav i Pljevlja) uopšte nisu dostavljeni podaci.
U istom dokumentu, Vlada po prvi put definiše ciljanu vrijednost za smanjenje broja zaposlenih u lokalnim upravama – za oko 600.
Iako u narednim redovima Vlada samu sebe demantuje, pa tvrdi da podaci o povećanom broju zaposlenih ne znače nužno povećanje, jer se u najvećem broju slučajeva radi o usklađivanju radnog odnosa već zaposlenih lica sa izmjenama zakonskih propisa, građani i dalje ostaju uskraćeni za informacije o stvarnom stanju na terenu i stvarnim ciljevima u ovoj oblasti.
Naime, nejasno je:
- Koje su to izmjene zakonskih propisa nametnule usklađivanje radnog odnosa zaposlenih u opštinama, kada su izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi i Zakona o državnim službenicima u toku, a na snazi su stare odredbe?
- Kakvo je stanje u opštinama za koje nijesu dostavljeni podaci?
- Na čemu je utemeljena ciljana vrijednost smanjenja broja zaposlenih za 600?
Prvi Izvještaj o primjeni Strategije za reformu javne uprave obiluje i drugim nelogičnostima. Tako se, između ostalog, tvrdi da je procenat ažurnosti Centralne kadrovske evidencije, informacionog sistema koji bi trebalo da sadrži podatke o broju i strukturi zaposlenih u državnim organima, 85%. U produžetku se tvrdi da je u toku izrada evidencije o blagovremenom i sveobuhvatnom dostavljanju podataka u ovaj sistem. Nameće se logično pitanje: Na osnovu čega je onda utvrđen procenat ažurnosti ove važne evidencije?
Institut alternativa, u okviru projekta “Civilno društvo za dobru upravu: Da služi i zasluži!”, uz podršku Evropske unije, takođe prati primjenu Strategije za reformu javne uprave do 2o20. godine.
Prvi monitoring izvještaj ćemo objaviti polovinom ove godine.
Pratite http://mojauprava.me/ za više informacija.
Milena Milošević
Istraživačica javnih politika