Predsjednik Upravnog odbora Instituta Alternativa (IA) Stevo Muk kazao je u razgovoru za „Dan” da su antikorupcijske institucije nespremne za izbornu godinu. Ukazao je da je osnivanje Agencije za sprečavanje korupcije obilježilo kršenje zakona.
Proteklu godinu obilježio je početak primjene novog seta antikorupcijskih zakona i uspostavljanje novih institucija koje bi trebalo da doprinesu efikasnijoj borbi protiv korupcije. Specijalno državno tužilaštvo počelo je sa radom u julu prošle godine, a 1. januara Agencija za sprečavanje korupcije najavila je da početkom njenog rada „počinje nova etapa u sveukupnim naporima Crne Gore na planu suzbijanja korupcije”.
Institut Alternativa pomno prati rad novouspostavljene insitucije, a u sklopu projekta „Upravljanje za rast Crne Gore: Od nas zavisi!”, uz finansijsku podršku Savjeta za regionalnu saradnju, nastoji da unaprijedi primjenu Razvojne strategije Jugoistočna Evropa 2020 kada su u pitanju dobro upravljanje i borba protiv korupcije u Crnoj Gori.
● Agencija za sprečavanje korupcije počela je sa radom 1. januara. IA je nekoliko puta ukazivao na propuste u uspostavljanju ove institucije. Kako mislite da se oni mogu odraziti na njen početak rada?
– Uspostavljanje Agencije do sada je obilježilo očigledno kršenje zakona. Javnost je ostala uskraćena za važne informacije koje su bile preporuka i uslov za izbor direktora i članova Savjeta Agencije. Budžet Agencije je utvrđen bez prethodno usvojenog pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta. Konkursi za nova radna mjesta raspisani su krajem decembra, što znači da će se postupak zapošljavanja „razvući” i na dobar dio 2016. godine, a samim tim još neko vrijeme sačekaćemo i na rezultate Agencije. Kašnjenje u ispunjavanju formalnih uslova za početak rada ove institucije, blokiranje izbora drugog kandidata za Savjet Agencije iz NVO sektora, imenovanje člana uz kršenje Zakona o Državnoj revizorskoj instituciji, izbor direktora sa vezama u vrhu DPS-a, bacili su sjenku na mogućnost ove institucije da se ozbiljno uhvati u koštac sa brojnim izazovima koje ima u nadležnosti, poput konflikta interesa, ili kontrole finansiranja političkih partija i kampanja i to u izbornoj godini koja je pred nama.
● Uspostavljanje antikorupcijskog institucionalnog okvira jedan je od prioriteta za Crnu Goru u okviru primjene Razvojne strategije Jugoistočna Evropa 2020. Šta znači uspješna borba protiv korupcije u kontekstu ove strategije?
– Jugoistočna Evropa 2020 je strateški dokument koji pruža dobre smjernice za borbu protiv korupcije na Zapadnom Balkanu, naročito zbog toga što naglašava mjere koje, pored toga što za cilj imaju manje korupcije, nastoje i da unaprijede ekonomski rast, kroz stvaranje podsticajnog poslovnog ambijenta. Samim tim, priotitet na koji ova strategija stavlja naglasak, osim na unapređenje antikorupcijskog institucionalnog i zakonodavnog okvira, jesu i konkurentne i transparentne javne nabavke. Međutim, sistem javnih nabavki u Crnoj Gori obiluje problemima koji se kreću od manjka transparentnosti, slabe kontrole, do nedostatka prekršajne, političke i krivične odgovornosti za učestale zloupotrebe. U regionalnom kontektsu, naravno, neophodna je i regionalna saradnja. Kako je nedavno istaknuto na konferenciji koju smo organizovali uz podršku Savjeta za regionalnu saradnju, granice ne treba da predstavljaju barijere za procesuiranje konflikta interesa javnih zvaničnika, ali ni za procesuiranje drugih zloupotreba i organizovanog kriminala.
● Prema rezultatima Balkan barometra, istraživanja koje je urađeno pod okriljem Savjeta za regionalnu saradnju polovinom prošle godine, 65 odsto ispitanih građana smatra da borba protiv korupcije u Crnoj Gori nije dovoljno efikasna. Šta smatrate da bi institucije sistema trebalo da urade da bi ova borba bila efikasnija?
– Za dugo očekivane rezultate u borbi protiv korupcije potrebno je ne samo osnaživanje antikorupcijskog institucionalnog okvira, već i proaktivnost institucija na svim nivoima. U tom smislu, izuzetno je važna saradnja između policije, tužilaštva, novouspostavljene Agencije, Državne revizorske institucije i drugih. Kao što ste upoznati, mi i dalje iščekujemo izbor šefa specijalnog policijskog odjeljenja od kojeg se očekuje da unaprijedi ovu saradnju. Umrežavanje, povjerenje i pravovremena razmjena informacija između ovih institucija ključ su za obezbjeđivanje mjerljivih rezultata, i takođe nešto što se potencira na regionalnom nivou kroz strategiju Jugoistočna Evropa 2020.
Zloupotrebe i malverzacije
Konkurentne i transparentne javne nabavke, prema Razvojnoj strategiji Jugoistočna Evropa 2020, jedan su od ključnih prioriteta za stvaranje podsticajnog poslovnog ambijenta. Međutim, prema istraživanju koje je sprovedeno za potrebe Instituta Alternativa, preko 60 odsto građana smatra da su česte zloupotrebe i malverzacije prilikom sprovođenja javnih nabavki u Crnoj Gori.
Intervju originalno objavljen u dnevnom listu “Dan”