Istraživačica javnih politika u Institutu alternativa (IA) Milena Muk učestvovala je na skupu “Nadgledanje vladavine prava u zemljama i kandidatima za članstvo u EU: Premošćivanje jaza” u Skoplju, Sjevernoj Makedoniji, u organizaciji Evropskog instituta za politiku (EPI).
Muk je na panelu poručila da se Crna Gora nalazi u situaciji bez presedana, prije svega zbog promjene vlasti koju je država doživjela poslije 30 godina vladavine jedne dominantne partije.
Ona je istakla da primjer Crne Gore pokazuje da pomaci u pravnom okviru, prije svega uvođenjem kvalifikovane većine u parlamentu za imenovanje čelnika najviših pravosudnih organe, nijesu spriječili neopravdano miješanje u rad pravosuđa. Na drugoj strani, uprkos određenim zakonskim izmjenama nakon 2020. godine, koje je Evropska komisija kritikovala, ostvaren je početni bilans u otvaranju slučajeva visoke korupcije i organizovanog kriminala.
Ipak, Muk je ukazala da je teško mjeriti nepristrasnost tužilaštva, jer to nije moguće kroz jednostavni numerički izraz slučajeva pokrenutih protiv pripadnika stare i nove parlamentarne većine. Zbog toga je važno da se ocjene o radu tužilaštva unakrsno provjere sa različitim zainteresovanim stranama, uključujući organizacije civilnog društva i širu stručnu zajednicu, uz perpeciju javnosti.
Događaj u Skoplju su otvorili Simonida Kacarska, direktorica EPI-ja, ambasadorka Švedske u Sjevernoj Makedoniji Ami Larson Jan i zamjenica ministra pravde Sjeverne Makedonije Viktorija Avramovska Madić, dok su, pored Muk, na panelu govorili Karolin Džonson, predstavnica Evropskog partnerstva za demokratiju (EPD) iz Brisela, kao i Arbereša Lodža Stubla iz Grupe za pravne i političke studije iz Prištine i Denis Prešova sa Pravnog fakulteta u Skoplju.