Skupština Crne Gore u 2024. godini: Kako se usvajaju zakoni?

Gotovo dvije trećine zakona Vlada je uputila Skupštini bez javne rasprave, poslanici su bili vrlo aktivni u predlaganju zakona, ali ne i u analizi koliko će nas isti koštati, dok je Vlada u davanju mišljenja gotovo sasvim ignorisala prijedloge opozicije.

U 2024. godini, u skupštinsku proceduru predato je 156 prijedloga zakona. Poslanici su bili aktivni u prethodnoj godini u predlaganju zakona i od 46 zakona koje su podnijeli, njih 20 je usvojeno. S druge strane, od 110 prijedloga Vlade, usvojena su 72.

Vlada je ignorisala svoju obavezu davanja mišljenja na poslaničke prijedloge zakona iako je Poslovnik Skupštine obavezuje da to uradi u roku od 15 dana. U prethodnoj godini, dala je mišljenje na 15 zakonskih prijedloga, od čega su 11 pozitivna mišljenja na prijedloge parlamentarne većine.

Poslanici u većini slučajeva ne rade procjenu koliko ih zakoni koštaju. U 2024. godini, od 46 koliko su predali, za svega 8 zakonskih prijedloga imamo procjenu potrebnih finansijskih sredstava za sprovođenje zakona.

S druge strane, i kada je to obaveza Vlade, izostaje javna rasprava za zakonske prijedloge. U protekloj godini, od 110 zakonskih prijedloga Vlade, čak 67 njih nije prošlo javnu raspravu.

Ovaj infografik je izrađen u okviru projekta „Odgovornost umjesto izgovora: Skupština građanima“, koji Institut alternativa sprovodi uz podršku Nacionalne zadužbine za demokratiju (National Endowment for Democracy). Sadržaj infografika je isključiva odgovornost autora i ne odražava stavove Nacionalne zadužbine za demokratiju.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *