Osam mjeseci od inicijative do saslušanja: Odbor konačno razmotrio izvještaj DRI o CEDIS-u

Osam mjeseci od podnošenja inicijative, Odbor za ekonomiju, finansije i budžet je napokon saslušao čelnike CEDIS-a, Elektroprivrede Crne Gore, ministra energetike i članove Senata Državne revizorske institucije (DRI) na temu finansijskog stanja i poslovanja CEDIS-a u kontekstu negativnih nalaza DRI.

Iako se radilo o prijedlogu opozicije, koristeći poslovnički mehanizam manjinske inicijative koja ne može biti blokirana, bilo je potrebno najprije pet mjeseci da se o istoj formalno odluči, a onda dodatnih tri mjeseca da se ista i sprovede u djelo.

Tokom rasprave o inicijativi, podnesene 14. februara ove godine, nije se moglo doći do konsenzusa oko pitanja da li o njoj treba glasati ili po automatizmu samo zakazati datum i odrediti učesnike saslušanja. U nastavku 11. sjednice, 1. marta, odlučeno je da se konsultuje Kolegijum Skupštine, koji bi dao smjernice kako postupiti po ovoj inicijativi, kojom je opozicija koristila član 75 Poslovnika, koji joj je davao pravo na organizovanje dva kontrolna saslušanja u toku redovnog zasijedanja, koja ne zavise od političke volje parlamentarne većine. Taj mehanizam je dodatno urušen ovogodišnjim izmjenama Poslovnika, koji sada omogućava po jedno saslušanje na prijedlog i opozicije i parlamentarne većine, uprkos tome što obrazuje većinu u svim skupštinskim odborima.

Na ponovno razmatranje ove inicijative čekalo se još 5 mjeseci. Bez pominjanja mišljenja Kolegijuma, inicijativa je 1. jula usvojena na drugom nastavku 11. sjednice Odbora. Potom je na 25. sjednici održanoj 16. jula, navedeno da se čeka odgovor energetskih kompanija kako bi se zakazao datum saslušanja. Naredne sedmice, na internet stranici Skupštine je objavljen datum saslušanja – sjednica je zakazana za 29. jul. U narednim danima sjednica je otkazana, bez obrazloženja i bez najave kada će se ponovo zakazati. Tek 10. oktobra, na sajtu Skupštine, objavljen je novi datum – 15. oktobar.

Više puta smo ukazivali na neadekvatno razmatranje takozvanih manjinskih inicijativa, vida kontrolnog mehanizma koji je dodatno uskraćen izmjenama Poslovnika iz maja ove godine. Odugovlačenje ovog saslušanja je još problematičnije imajuću u vidu Protokol o saradnji između DRI i Skupštine, koji propisuje obavezu Skupštine da održava saslušanja subjekata revizije kojima je izrečeno negativno mišljenje od strane DRI. Pomenuto saslušanje je dakle bila obaveza Odbora i mimo opozicione inicijative, i predstavlja jedino saslušanje povodom izvještaja o reviziji iako je u toku ove godine objavljeno devet izvještaja o reviziji sa negativnim mišljenjem.

Ranije smo ukazivali na slabu prohodnost opozicionih inicijativa i otežavanje sprovođenja izglasanih kontrolnih saslušanja. Prvo zasijedanje ove godine je bilo obilježeno gušenjem kontrolne uloge Skupštini, kako dovođenjem u pitanje mehanizama nadzora i prava parlamentarne manjine, tako i odugovlačenjem sprovođenja izglasanih inicijativa.

Ovaj infografik je izrađen u okviru projekta ,,Odgovornost umjesto izgovora: Skupština građanima”, koji Institut alternativa sprovodi uz podršku Nacionalne zadužbine za demokratiju (National Endowment for Democracy). Sadržaj infografika je isključiva odgovornost autora i ne odražava stavove Nacionalne zadužbine za demokratiju.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *