U ponovljenoj skupštinskoj raspravi o predlogu izmjena i dopuna Zakona o unutrašnjim poslovima, predstavnici Vlade Crne Gore odnosno Minisarstva unutrašnjih poslova imaju novu priliku da pruže odgovore i dodatna objašnjenja na sljedeća pitanja:
- Zašto MUP tokom pripreme ovog akta nije ispoštovao propise o uključivanju javnosti, odnosno, zašto nije bilo konsultacija javnosti, poziva za predstavnike nevladinih organizacija da se uključe u radnu grupu, niti javne rasprave o nacrtu zakona?
- Šta je moglo biti urađeno u protekle tri godine, da ne dođemo u „vanrednu“ situaciju nedostatka kadra u policiji?
- Zašto i pored naših brojnih upozorenja, kadrovski plan nije usvajan već četiri godine?
- Da li je broj sistematizovanih mjesta realno planiran, imajući u vidu da je sada veći za preko 500 mjesta u odnosu na sistematizacije iz perioda prije 2020. godine?
- Koliko je stvarno potrebno, i očekivano da se raspiše slobodnih radnih mjesta do 31.12. 2025.godine kada ističe primjena predloženih rješenja? Da li su aktuelni rukovodioci organizacionih jedinica već napravili procjenu o potrebi zapošljavanja?
- Koliko novozaposlenih lica može biti obučeno na godišnjem nivou, imajući u vidu raspoložive resurse neophodne za sprovođenje obuke?
- Kakva je planirana struktura članova komisije za provjeru znanja, vještina i kompetencija?
- Koliko će trajati procedura zapošljavanja predviđena izmjenama zakona, imajući u vidu da se kao jedan od razloga izmjena zakona navodi da je redovan postupak zapošljavanja previše spor?
- Koje dodatne mehanizme integriteta može MUP ponuditi javnosti da bi odbacio sumnje u nova partijska zapošljavanja zloupotrebom predloženih procedura?
- Koja ovlašćenja će moći da primjenjuju ( samim tim i koje poslove da vrše) novozaposleni u Upravi policije u prvoj godini rada, a koji nisu prošli policijsku obuku, do okončanja policijske obuke?
Odgovori na ova pitanja su važni, posebno iz razloga jer se radi o sistemskim izmjenama u koje nije bila uključena javnost, a u datom obrazloženju na njih nije odgovoreno.