TV debata o javnim nabavkama u zdravstvu

Da su postupci javnih nabavki medicinske opreme i ljekova isuviše kompleksni, te da je evidentno da postoje problemi u nabavkama za sektor zdravstva, zbog čega treba pojednostaviti procedure, glavni su zaključci gošći emisije “Debata” na Televiziji Vijesti.

Emisija je realizovana u sklopu projekta “Javne nabavke pod lupom – Čuvari da čuvaju!” koji sprovodimo uz finansijsku podršku Ambasade Kraljevine Holandije u Srbiji i Crnoj Gori. Emisiju smo organizovali sa ciljem da se diskutuje o problemima u javnim nabavkama u ovom sektoru, a samim tim i približi građanima šta je uzrok, između ostalog, nedostataka ljekova u apotekama, dugim listama za određene zdravstvene usluge.

Generalna direktorica Direktorata za IPA i druge projekte Ministarstva zdravlja, Amra Pepić, istakla je u emisiji da su prisutni određeni usporivači procesa javnih nabavki, te da postojeći Zakon o javnim nabavkama ne propisuju granicu i tematiku žalbi koje određene firme mogu da dostave na raspisane tendere. Kada su u pitanju kapitalni projekti, Pepić je navela da su u ministarstvu primijetili manjkavosti u samom projektnom zadatku, koji se kasnije u samom izvođenju, iskažu u znatno većoj mjeri.

Dragica Pejanović, predstavnica Sektora za javne nabavke Instituta za javno zdravlje Crne Gore, navela je da bi procedure bile mnogo brže kada bi se smanjili administrativni zahtjevi samih ponuđača – odnosno kada bi na sistemu mogli provjeriti svu tendersku dokumentaciju. Sa time je saglasna i Nisera Mekić, rukovoditeljka službe za javne nabavke Kliničkog centra Crne Gore, dodajući da se tender može najbrže završiti za 60 dana, ali da je mnogo razloga zbog kojih se podnose žalbe, da se dosta puta desi da su neosnovane i odbijene, ali da se samim tim proces produžuje.

Dva aparata za magnetnu rezonancu i dalje na čekanju

Pepić navodi da od decembra 2022. godine traju tenderi za nabavku dva aparata za magnentnu rezonancu, ali da nijedan pacijent ne čeka duže od 45 dana na snimanje.

“I zemlje kao što su Austrija, Slovenija, nailaze na probleme kada je u pitanju nabavka opreme. Zakon o javnim nabavkama nije ograničio žalbe niti njihov predmet. U Ministarstvu zdravlja pravimo analizu primanja i pružanja zdravstvene zaštite, možda čak i razmišljamo o formiranju posebnog lex specialisa kada je u pitanju nabavka medicinske opreme”.

Komentarišući ove navode, Mekić je istakla da je prije dvije godine pokrenut postupak za nabavku skenera i angiografa. Skener je u međuvremenu isporučen, dok je angiograf “na čekanju” jer traje postupak žalbe, četvrte po redu, već puna 23 mjeseca.

“Mi smo u ovoj godini izgubili značajan aparat za neuromonitoring, koji bi uveo nove procedure, jer je bila žalba koja se odnosi na dokumentaciju, tehničke prirode, jer je navedeno da je nešto izdato od Poreske uprave, odnosno na Upravu prihoda i carina. Crna Gora je malo tržište i takva oprema se rijetko nabavljala do prije zadnjih par godina. Ponuđači se nerijetko bore za svoj dio kolača, nauštrb i nas i pacijenata, jer znaju da će se takva oprema kupiti sad i neće se nabavljati u narednih 10-15 godina”, zaključuje Mekić.

Jednostavne nabavke koriste kao hitne

Savjetnica direktora Montefarma Mirjana Bošković navela je da, s ozbirom na to da se bave centralizovanom nabavkom za sve zdravstvene institucije u Crnoj Gori, se trude da prate potrošnju ljekova, ali i da se od pandemije korona virusa povećava broj, a da je potrebno nabaviti ljekove koji su kvalitetni, a čije su cijene adekvatne.

“Jednostavne nabavke nam predstavljaju vid hitnih nabavki gdje mi u iznimnim situacijama pribjegavamo tim nabavkama. Ide se u tom smjeru, da ako je moguće, da idemo u pravcu prilagođavanja Zakona o javnim nabavkama – samoj nabavci ljekova i medicinskih sredstava, kako bismo pojednostavili i ubrzali taj postupak”, zaključuje Bošković.

Gošće su saglasne da je potrebno smanjiti birokratsko opterećenje, da se smanje uslovi koji su suštinski nebitni, te da ukoliko jedan tender “padne” – to utiče na sve nas.

“Rješenje Ministarstva zdravlja je i mijenjanje zakonodavnog okvira, ušli smo u proceduru ocjenjivanja sistema, ali i pored toga vidimo određene pomake u postupcima javnih nabavki”, zaključila je Pepić.

Cijelu emisiju možete pogledati na sljedećem linku.

Projekat „Javne nabavke pod lupom – Čuvari da čuvaju!“ ima za cilj da osnaži i motiviše čuvare budžeta da se bore protiv korupcije i neprikladnih uticaja u javnim nabavkama. Projekat specifično teži da ohrabri, pospješi i obogati javni dijalog o korupciji u javnim nabavkama i da podstakne institucionalni odgovor na korupciju, da osnaži građanski nadzor i unaprijedi kvalitet medijskog izvještavanja o javnim nabavkama i da doprinese kvalitetu procesa kreiranja javnih politika i zakonodavstva u oblasti javnih nabavki.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *