Zahvaljujući podršci Instituta alternativa, u prethodnom periodu je realizovano pet projekata sa fokusom na javna preduzeća kroz program podrške organizacijama civilnog društva.
Grant-šema je realizovana u okviru projekta “Civilno društvo za zdrava, djelotvorna, održiva i transparentna javna preduzeća (BEST SOEs)“, koji finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave. Kroz ovaj program je ostvaren jedan od ciljeva projekta da se poveća nivo djelotvornog nadzora civilnog društva nad javnim preduzećima.
Realizovani projekti su bili fokusirani na različite oblasti djelovanja preduzeća u državnom vlasništvu – od praksi u pogledu zapošljavanja, monitoringa finansijskih rezultata javnih preduzeća, kroz praćenje rada preduzeća koja djeluju u okviru sektora – poput elektroenergetskih kompanija i medijskih preduzeća, do fokusa na rad jednog preduzeća – Morsko dobro.
Ključni rezultati sprovedenih projekata:
Analiza „Između propisa i prakse“, koja daje pregled zakonodavnog okvira i praksi zapošljavanja i upravljanja u javnim preduzećima, nastala je u okviru projekta „Javna preduzeća za nejavnu upotrebu“ koji je realizovao Centar za građanske slobode (CEGAS). Ova analiza uključuje i komparativnu analizu u odnosu na region i nivo EU, a u njoj se, između ostalog, ističe da su granski kolektivni ugovori u većini javnih preduzeća zakonski neuređen prostor prepušten menadžmentu preduzeća.
U okviru projekta „Partnerstvom za održivost i veću odgovornost javnih preduzeća“ koji je realizovao Centar za ekonomske i evropske studije (CEES), nastala je publikacija “Korporativno upravljanje i finansijski rezultati javnih preduzeća u Crnoj Gori“. Publikacija se bavi uticajem korporativnog upravljanja na finansijske performanse 20 najvećih državnih preduzeća, a ujedno je i alat za civilno društvo budući da sadrži definicije finansijskih pokazatelja i način njihovog izračunavanja, a u cilju olakšanog praćenja finansijskih performansi javnih preduzeća.
BIRN je na osnovu sedmomjesečnog praćenja potrošnje pet elektroenergetskih preduzeća u državnom vlasništvu, pripremio Izvještaj o monitoringu potrošnje sredstava od strane elektroenergetskih kompanija u vlasništvu Crne Gore. Izvještaj se fokusira na poslovne prihode, zarade i broj zaposlenih, sponzorstva i donacije navedenih kompanija. Date su i preporuke za unapređenje transparentnosti potrošnje sredstava ovih kompanija, nastale kroz projekat „Transparentan i odgovoran elektroenergetski sistem u Crnoj Gori“.
Izvještaj „Za veću transparentnost rada javnih medijskih preduzeća“, nastao je u okviru istoimenog projekta koji je sproveo PRO NEN. Izvještaj o transparentnosti medijskih javnih preduzeća se pored odgovora na upitnike, bazira i na uvide iz fokus grupa sa predstavnicima medijskih preduzeća. Kao problem u pogledu transparentnosti se ističe to što stranice na kojima se objavljuju dokumenti nisu pretražive, niti su objavljeni dokumenti u mašinski čitljivim formatima.
Povećanje nivoa nadzora i transparentnosti rada Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore je bio cilj projekta “Za dobro Ulcinja!“. U Izvještaju “Morsko dobro i Ulcinj: (Ne)diskriminacija kao sudbina” koji obuhvata i istraživanje javnog mnjenja, zaključuje se da građani nemaju dovoljno informacija o načinu na koji se donose odluke koje direktno utiču na njihov životni prostor, kao i da Morsko dobro ne ulaže dovoljno u infrastrukturu i projekte iako ostvaruje značajan prihod iz resursa Ulcinja.
Podrška organizacijama civilnog društva je realizovana u okviru projekta “Civilno društvo za zdrava, djelotvorna, održiva i transparentna javna preduzeća (BEST SOEs)”, koji je finansijski podržan od strane Evropske unije, uz kofinansiranje Ministarstva javne uprave.