Zbog garancija datih KAP-u, iz budžeta je plaćeno 125 miliona za kredite kod Dojče, VT i OTP banke, a kako bi popunila rupu u budžetu Vlada je uvela taksu na SIM kartice, zamrznula penzije, povećala PDV… Bilo kakvu vrstu odgovornosti za štetu od 125 miliona i uvođenje nameta građanima niko nije snosio
Rad Državne revizorske instutucije (DRI) nije adekvatno ispraćen i podržan od strane tužilaštva. Tome u prilog svjedoči veoma mali broj formiranih predmeta na osnovu nalaza DRI, samo šest, kao i činjenica da dosad niko nije krivično odgovarao zbog nepravilnosti koje su utvrđene u tim izvještajima.
U gotovo svakom nalazu vrhovne revizije evidentirano je kršenje zakona i propisa i nenamjensko trošenje novca. Izvještaji sa najtežim prekršajima, zbog kojih su subjektima revizije data negativna mišljenja, poslati su Vrhovnom državnom tužilaštvu (VDT) na dalje postupanje. Dosad su, prema podacima dobijenim od gotovo svih tužilaštava, prekršajno odgovarali po jedno pravno i fizičko lice koji su kažnjeni sa ukupno 5.300 eura. Ova suma nije ni hiljaditi dio novca za koji je oštećen državni budžet.
Najočigledniji primjer kršenja propisa koje su osjetili svi građani je izdavanje 135 miliona eura garancija za kredite Kombinata aluminijuma (KAP). DRI je početkom 2013. godine objavila reviziju izdatih garancija u 2009. i 2010. godini u iznosu od preko deset miliona. Vrhovna revizija je konstatovala da je Vlada dala garancije za 135 miliona eura kredita KAP-a, bez odgovarajućih kontragarancija i uz značajan rizik od njihovog aktiviranja. Epilog je poznat, iz budžeta je plaćeno 125 miliona eura za kredite kod Dojče, VT i OTP banke, a kako bi popunila rupu u budžetu Vlada je uvela taksu na SIM kartice, električna brojila i kablovsku televiziju, zamrznula penzije, povećala krizni porez na plate iznad prosjeka i kasnije povećala porez na dodatu vrijednost sa 17 na 19 odsto.
Zbog 125 miliona eura, plaćenih iz državnog budžeta, na osnovu garancije izdate preduzeću koje je dugovalo 327 miliona i bilo nesposobno da izmiruje kreditne obaveze, niko nije snosio bilo kakvu vrstu odgovornosti. „Dan” od Vrhovnog državnog tužilaštva nije uspio da dobije informacije u kojoj je fazi predmet formiran zbog garancija za KAP, a prema poslednjim informacijama, koje su dali Institutu alternativa (IA) krajem 2016. godine, čeka se nalaz vještaka ekonomsko-finansijske struke, radi davanja stručnog nalaza i predmet je u fazi izviđaja.
Predsjednik upravnog odbora Instituta Alternativa, Stevo Muk, je naveo da deset godina slušamo priče o tome šta ko treba da radi, kome je u nadležnosti da podnosi krivične prijave, a kome ne i slično.
– Suština je, pak, da svako treba da radi svoj posao na najbolji mogući način. To sigurno nije slučaj sa tužilaštvom koje tri godine razmatra izvještaj vještaka o poslovima koje je DRI opisala u jednom od budžetski najzačajnijih predmeta. Situacija u kojoj mediji i civilno društvo navode tužilaštvo da obrati pažnju na izvještaje DRI, a oni se žale da su isti previše obimni ili da ne pružaju dovoljno dokaza za postojanje bića krivičnog djela, postaje komična. Svaki tužilac koji drži do svoje profesije bi bez pritiska sa strane koristio izvještaje DRI, kao polazne osnove za sopstvene provjere i pokretanje eventualnih krivičnih prijava i drugih radnji – izjavio je Muk za „Dan”.
Ekonomista Mladen Bojanić je istakao da je izdavanje garancija za KAP najočitiji primjer zloupotrebe tog instituta, odnosno kreiranja direktne štete po budžet, a u korist privatnih vlasnika kompanije.
– Više je činjenica koje jasno i nedvosmisleno na to ukazuju. Prvo, garancije su vid državne pomoći i, u skladu sa Zakonom o državnoj pomoći, procedure njihovog izdavanja su morale pratiti striktne zakonske odredbe, što nije bio slučaj. Drugo, prilikom donošenja odluka o izdavanju garancija bilo je izvjesno da kompanija neće moći da redovno izmiruje obaveze po osnovu kredita za koje je država izdala garancije, okolnost je na koju je upozorila i komercijalna revizija. Treće, suprotno odredbama Zakona o državnoj pomoći, Komisija za kontrolu državne pomoći, kao nadležni organ, nije pratila korišćenje novčanih sredstava dobijenih na osnovu izdatih garancija, i peto, blokiranje akcija KAP-a u privatnom vlasništvu kao jedini oblik kontragarancije ili jemstva u slučaju pada garancija je svjesna radnja koja ima za cilj da onemogući refundiranje plaćenog državnog novca. Rezultat ovih aktivnosti je porazan za budžet Crne Gore. Isplatili smo 125 miliona eura, nedugo zatim objavljen je stečaj, cjelokupna imovina KAP-a je prodata za 28 miliona, pa je više nego jasno da država nikada neće naplatiti ni djelić sume od 125 miliona eura – izjavio je Bojanić za „Dan”.
Osim KAP-a, slični problemi bili su sa garancijama za Željezaru, Željeznicu, staru Pobjedu, Melgoniju… Ukupan iznos svih garancija je 180 miliona, sve su isplaćene iz budžeta, a, kako mu je poznato, država nije naplatila nijedan euro iz stečajne mase, niti će ikad.
– Sve je ovo lako provjerljivo i dokazivo, pa ne vidim niti jedan valjan razlog da tužilački izviđaj traje godinama. Da bi se utvrdila istina, ne trebaju svjedoci saradnici, ni poligrafi, ni DNK analize, sve je dokumentovano. Samo treba da to neko uredno posloži i sve će mu se samo kazati – kolika je šteta za državu, kolika je korist za privatna lica, ko je odgovoran za donošenje odluka, ko je odgovoran za sprovođenje procedura – zaključio je Bojanić.
Odbačena prijava protiv Bogdanovića
ODT Cetinje odbacilo je krivičnu prijavu protiv gradonačelnika Prestonice Aleksandra Bogdanovića, koja je podnesena na osnovu izvještaja DRI.
– U radnjama osumnjičenog nijesu ostvarena bitna obilježja bića prijavljenih krivičnih djela, kao ni bilo kojeg drugog krivičnog djela za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti – kazali su „Danu” iz ODT Cetinje.
Prijavu protiv Bogdanovića podnio je M.S. iz Cetinja početkom novembra 2014. godine, a ODT je prijavu odbacilo 19. aprila prošle godine.
DRI je utvrdila da je Prestonica u završnom računu za 2013. godinu iskazala suficit od 1,8 miliona eura, a zapravo je godinu završila sa minusom od 921,6 hiljada eura.
Iz SDT-a, kao ni ostalih tužilaštava, nijesu davali nikakve odgovore u vezi sa revizijama Nacionalnih parkova i opštine Budva, koji su dobili negativno mišljenje DRI.
Đeka kažnjen sa 800 eura
U Osnovnom državnom tužilaštvu u Ulcinju (ODT) zaprimljena su dva negativna nalaza DRI koja se odnose na Demokratsku partiju, sa sjedištem u Ulcinju. Prvi krajem 2014, a drugi krajem 2015. godine.
– Zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka OPDT Ulcinj, nakon izviđajnog postupka, podnijelo je protiv Demokratske partije, kao pravnog lica, i njenog predsjednika F.G., kao fizičkog lica – odgovornog lica u pravnom licu. Zahtjevi za pokretanje prekršajnog postupka podnijeti su, u jednom predmetu, zbog prekršaja iz člana 35 stav 1 tačka 11 Zakona o finansiranju političkih partija (za pravno lice) i prekršaja iz člana 35 stav 2 u vezi stava 1 tačka 11 Zakona o finansiranju političkih partija (za fizičko lice), a u drugom predmetu zbog prekršaja iz člana 53 stav 1 tačka 19 Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja i člana 19 a stav 1 Zakona o računovodstvu i reviziji (pravno lice) i prekršaja iz člana 53 stav 2 Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja i člana 19 a stav 2 Zakona o računovodstvu i reviziji (fizičko lice). Okrivljeni su oglašeni krivim i kažnjeni, u prvom predmetu novčanom kaznom od 1.000 eura (pravno lice), i novčanom kaznom od 500 eura (fizičko lice), a u drugom predmetu novčanom kaznom od 3.000 eura (pravno lice) i 800 eura (fizičko lice) – naveli su „Danu” iz ODT Ulcinj.
Predjednik Demokratske partije je Fatmir Đeka. DRI je tokom revizije finansijskih izvještaja te partije u 2013. i 2014. godine utvrdila nedokumentovano podizanje gotovine od 23.430 eura, što je predstavljalo 38 odsto ukupno raspoloživih sredstava subjekta revizije.
Draško Milačić
Novinar dnevnog lista “Dan”
(članak originalno objavljen 20. aprila, 2017. godine)
Članak je pripremljen u saradnji sa Institutom alternativa, uz podršku Britanske ambasade u Podgorici. Sadržaj članka je isključiva odgovornost autora.