Centar za građansko obrazovanje (CGO) i Institut alternativa (IA) ocjenjuju ishitrenim i neosnovanim reagovanje Vrhovnog suda Crne Gore u kojem se ističe da će ”razmotriti dalju saradnju” sa Akcijom za ljudska prava (HRA), te da je urušeno ”povjerenje u profesionalnost i objektivnost rada” ove nevladine organizacije.
Pored nespornog doprinosa Akcije za ljudska prava demokratizaciji društva, smatramo da je i sama prepiska izvršne direktorke ove NVO sa predstavnicom Evropske komisije bila upravo u pravcu izgradnje nezavisnog, profesionalnog i efikasnog pravosuđa, u okviru kojeg bi ocjenjivanje i izbor sudija i tužilaca bili isključivo zasnovani na preciznim i objektivnim kriterijuma.
Uslovi konstantne opstrukcije uloge civilnog društva od strane državnih organa, sačinjavanje izvještaja sa javnih rasprava isključivo sa ”dopadljivim“ komentarima i sugestijama, kao i nedostupnost mišljenja Evropske komisije na ključno zakonodavstvo, uslovljavaju civilni sektor da traži nove kanale za zastupanje preporuka. Otuda je komunikacija sa Evropskom komisijom zapravo jedini sigurni način i garancija da će predlozi civilnog sektora biti uzeti u razmatranje.
Vrhovni sud Crne Gore i druge državne institucije moraju poštovati propise koji uređuju saradnju sa civilnim sektorom, te omogućavaju slobodan pristup informacijama, ali imaju i dodatnu obavezu da razmotre sve predloge i sugestije koji doprinose unapređenju institucionalnog i zakonodavnog okvira, a ne da ih unaprijed odbacuju isključivo zbog toga što dolaze iz kritički nastojenih organizacija.
Stevo MUK, predsjednik Upravnog odbora Instituta alternativa
Daliborka ULJAREVIĆ, izvršna direktorka Centra za građansko obrazovanje