O trenutnom stanju u oblasti inspekcijskog nadzora

Trenutno stanje u oblasti inspekcijskog nadzora i uticaj izmjena Zakona o inspekcijskom nadzoru na redovan rad inspektora su bili tema četvrtog sastanka koji smo održali u okviru projekta Inspekcije bez protekcije: Saveznici u borbi protiv korupcije.

Institut alternativa je 23. decembra organizovao sastanak predstavnika inspekcijskih organa, pravosuđa i institucija koje djeluju u oblasti borbe protiv korupcije – Agencije za sprečavanje korupcije i Državne revizorske institucije.

Na sastanku smo predstavili preliminarne nalaze iz našeg drugog pregleda rada sedam inspekcijskih organa čiji rad pratimo. Analiza obuhvata tri inspekcije koje su prije reorganizacije inspekcijskih organa djelovale u okviru Uprave za inspekcijske poslove -Inspekcija rada, Inspekcija za javne nabavke i Zdravstveno-sanitarna inspekcija, i četiri inspekcije koje su u sastavu ministarstava (Upravna inspekcija, Budžetska inspekcija, Direkcija za inspekcijski nadzor nad državnom imovinom, Urbanističko-građevinska inspekcija).

Cilj sastanka je bio da razgovaramo o trenutnom stanju u oblasti inspekcijskog nadzora, da li je i na koji način reorganizacija inspekcija i izmjena Zakona o inspekcijskom nadzoru uticala na redovan rad inspektora, kao i o saradnji inspekcija sa drugim organima i institucijama u cilju učinkovitije borbe protiv korupcije.

Zaključke i preporuke sa sastanka ćemo objaviti naknadno.

Fotografije sa sastanka dostupne su ovdje.

 

 

Sastanak je organizovan u okviru projekta “Inspekcije bez protekcije: Saveznici u borbi protiv korupcije”, koji je podržala Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori, Biro Stejt dipartmenta za borbu protiv međunarodne trgovine drogom i sprovođenje zakona (INL).

Ekspertski sastanak na temu koordinacije inspekcija

Ekspertski sastanak na temu koordinacije inspekcijskih organa, koji je organizovao Institut alternativa u saradnji sa Koordinacionim tijelom za usklađivanje i praćenje inspekcijskih nadzora, održan je u petak, 20. decembra 2024. godine u prostorijama Vlade Crne Gore.

Izvor: Đorđe Cmiljanić, Vlada Crne Gore

Sastanak je organizovan u cilju pružanja podrške u uspostavljanju efikasne koordinacije inspekcijskih organa. Sastanku su prisustvovali predsjednik Koordinacionog tijela za usklađivanje i praćenje inspekcijskih nadzora, Milun Zogović, svi članovi i sekretarka Koordinacionog tijela, ekspert za oblast inspekcijskog nadzora, kao i predstavnici Instituta alternativa.

Tokom sastanka je predstavljena uporedna praksa uspostavljanja Koordinacione komisije za inspekcijski nadzor u Republici Srbiji. Sastanak je poslužio kao forum za razmjenu mišljenja sa konkretnim prijedlozima za efikasnu koordinaciju inspekcijskih organa.  Fokus sastanka je bio na budućim koracima i ulozi Koordinacionog tijela u uspostavljanju mehanizama kao što su usklađivanje planova nadzora i planiranje zajedničkih nadzora, procjena rizika, izrada kontrolnih listi, kao i formiranje operativnih radnih grupa.

Zaključke i preporuke sa sastanka Institut alternativa će objaviti naknadno.

Fotografije sa sastanka dostupne su ovdje.

Ekspertski sastanak je organizovan u okviru projekta Instituta alternativa “Inspekcije bez protekcije: Saveznici u borbi protiv korupcije”, koji je podržala Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori, Biro Stejt dipartmenta za borbu protiv međunarodne trgovine drogom i sprovođenje zakona (INL).

Poslanici u susret posjeti ANB-u da dobiju i izvještaj o primjeni mjera tajnog nadzora

Odbor za bezbjednost i odbranu treba da zatraži dostavljanje izvještaja o primjeni mjera tajnog nadzora, a kako bi se poslanici prije posjete upoznali sa podacima i pripremili za planiranu posjetu.

Najavljena posjeta Agenciji za nacionalnu bezbjednost (ANB), pozitivan je korak u pravcu korišćenja mehanizama koji su na raspolaganju i u nadležnosti Odbora za bezbjednost i odbranu u dijelu kontrole nad primjenom mjera tajnog nadzora (MTN). Međutim, smatramo da posjetu ANB-u treba da prati i dostavljanje izvještaja o primjeni (MTN).  Napominjemo da je, prema Zakonu o parlamentarnom nadzoru u oblasti bezbjednosti i odbrane, nadležnost Odbora da razmatra izvještaje o primjeni MTN od strane organa i institucija, tj. ANB-a i Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP). Podsjećamo da se ova zakonska obaveza iz godine u godinu ponavlja u planovima rada Odbora, ali da isti nisu razmatrani, na šta smo redovno ukazivali kroz naše predloge za godišnji rad Odbora, a posljednji put i direktno tokom sastanka sa predsjednikom Odbora za bezbjednost i odbranu u martu ove godine.

Očekujemo da je predsjednik Odbora sa direktorom ANB-a dogovorio uslove ulaska i boravka u prostorijama ANB-a, kao i druge detalje posjete, a koji su prihvatljivi za sve članove Odbora, kako bi se izbjegla situacija iz 2010. godine.

Ono što treba imati u vidu je da će dometi ove posjete vrlo vjerovatno ostati ograničeni. Članovi Odbora će ostvariti uvid u dokumentaciju koja prati svaki zakonito odobreni predmet. Niko ko vrši zloupotrebe ne daje onome koji ga kontroliše, pisane dokaze o zloupotrebama.

Nažalost, izvjesno je da većina članova Odbora nema posebna iskustva i znanja jer, koliko je nama poznato, nisu imali posebne obuke u vezi sa navedenim pitanjem. Smatramo da Odbor treba da zatraži dostavljanje izvještaja, a kako bi se poslanici bar prije posjete upoznali sa podacima i unaprijed pripremili pitanja za planiranu posjetu. Ova posjeta poslanicima treba da omogući uvid, ne samo u statistiku, već i u mjere i aktivnosti koje su preduzete kako bi se spriječile eventualne zloupotrebe.

Posjetu ANB-u, kao  i izvještaj o primjeni  mjera tajnog nadzora, poslanici mogu iskoristiti da se informišu: 

– koje procedure i standarde, interne mehanizme kontrole i nadzora su postavljene i /ili unaprijeđene od 2020. godine, kako bi se spriječile zloupotrebe u vezi sa kojima se vode sudski postupci protiv ranijeg direktora ANB i službenika ANB;

– o navodima o odlivanju tajnih podataka i epilogu disciplinskih postupaka protiv službenika ANB;

– o mogućnostima i ograničenjima generalnog inspektora ANB u kontroli primjene MTN i drugih zloupotreba;

– o iskustvu odobravanja MTN od strane Predsjednika Vrhovnog suda (statistika odobreno/odbijeno/odobreno produženje);

– o broju saznanja iz primjene MTN, a koja su dostavljena policiji ili/i tužilaštvu koji ukazuju na postojanje osnova sumnje da se priprema, organizuje ili da je izvršeno krivično djelo za koje se goni po službenoj dužnosti,

– koje posebne mjere zaštite i provjere integriteta se primjenjuju u odnosu na službenike ANB koji su upoznati sa sadržajem pribavljenim primjenom MTN.

Posjeta kao kontrolni mehanizam treba da služi Odboru da uoči probleme i konk­retno djeluje u odnosu na njih. Odbor kao zakonodavac ima odgovornost za unapređenje pravnog okvira, kao i obavezu uticanja na unapređenje praksi primjene MTN.  Institut alternativa je Odboru uputio dosadašnje nalaze istraživanja koji se tiču mjera tajnog nadzora, kao priprema za planiranu posjetu, jer ukazuju na druga važna pitanja i kontroverze u nadzoru nad primjenom MTN u bezbjednosnim službama.

Tim Instituta alternativa

Reforma javne uprave mora biti u fokusu institucija

Održan sastanak Nacionalne radne grupe za praćenje reforme javne uprave u Podgorici, kojem su prisustvovali predstavnici civilnog sektora i Ministarstva javne uprave.

Učesnici sastanka su se saglasili da je očekivano da će reforma javne uprave biti uslov kroz dalji proces evropskih integracija, kao i da sve institucije moraju staviti fokus na taj proces u narednom periodu. Posebno je istaknuto da stepen realizacije Strategije reforme javne uprave u prethodne tri godine nije na zadovoljavajućem nivou, zbog čega je neophodno intenzivirati sprovođenje planiranih aktivnosti.

Marija Hajduković, generalna direktorica za strateško planiranje u javnoj upravi, međunarodnu saradnju i IPA fondove Ministarstva javne uprave, istakla je da je u toku priprema novog akcionog plana za sprovođenje Strategije reforme javne uprave (2022-2026), te najavila da će njegovu izradu i usvajanje pratiti široke konsultacije. Dodali su da je MJU već preduzelo niz aktivnosti, kroz rane konsultacije zainteresovane javnosti, kao i institucionalnu pripremu kroz koordinaciona tijela Savjeta za reformu javne uprave. Planirano je da fokus grupe sa predstavnicima NVO budu organizovane do kraja godine.

Predstavnici nevladinih organizacija su ukazali da se nije puno postiglo u realizaciji prioriteta koje su sugerisali tokom prethodnog sastanka nacionalne radne grupe, te naglasili da se još uvijek čeka na Zakon o slobodnom pristupu informacijama.

Tokom sastanka su predstavljena i dva izvještaja o tome kako se principi javne uprave primjenjuju u sektorskim politikama.  Goran Đurović (Media centar) je predstavio kako se principi organizacije, odgovornosti i nadzora primjenjuju u okviru sektorske politike mediji, dok je Zorana Marković (CRNVO) predstavila kako se kreiraju politike u okviru sektorske politike zdravstva.

Učesnici sastanka su upoznati sa tekućim  aktivnostima kroz WeBER 3.0 projekat, od kojih je posebno istaknuto da je započet novi monitoring ciklus reforme javne uprave na regionalnom nivou.

Pokretači civilnog društva na Zapadnom Balkanu za reformisanu javnu upravu – WeBER 3.0 je projekat koji za glavni cilj ima da dodatno osnaži organizacije civilnog društva da doprinesu transparentnijoj, otvorenijoj, odgovornijoj administraciji koja će biti fokusirana na građane i građanke, a time i administraciji koja je usklađenija sa EU u regionu Zapadnog Balkana. Projekat je finansiran od strane Evropske unije, koju predstavlja Evropska komisija, a kofinansiran od strane Austrijske razvojne agencije i Ministarstva javne uprave Crne Gore.